При засилен интерес премина информационният ден и раздаването на лични контейнери за разделно събиране в район „Илинден“
На 9 април 2024 г. от 17:00 до 19:00 ч., д-р Емил Бранчевски, кмет на район „Илинден“, г-жа Надежда Бобчева – заместник кмет на СО в направление „Зелена система, екология и земеползване“ и г-н Христо Копаранов – общински съветник дадоха начало на пилотната инициатива за разделно събиране на битовия боклук – опаковки от пластмаса, хартия, стъкло и биоотпадъци в кв. Захарна фабрика. „Целта е да се улесни процесът на сепариране на отпадъците. Идеята на акцията е да се обхване целия район и това да намали таксата смет от януари 2025 г. за домакинствата, които събират разделно“, съобщи Надежда Бобчева. „Когато районната администрация и Столична община работят в тандем, нещата се получават. Този проект е изключително важен за хората, затова раздаваме контейнерите за лично ползване. Разделното събиране намалява разходите на самите семейства. От мен ще дойде инициативата да разширим проекта в четирите квартали на района.“, заяви д-р Бранчевски. Г-н Христо Копаранов сподели впечатленията си от опита на Любляна и Загреб в областта на зелените политики. Този проект е свързан с чистотата на града и справедливото заплащане на сметосъбирането в крайна сметка. Колкото повече разделно събират гражданите и по-малко смесено изхвърлят, толкова по-малко плащат, като навикът започва от вкъщи.“, допълни общинският съветник. Пилотната инициатива цели също да проучи нагласите и да анализира адаптивността и възприетите ползи от страна на гражданите.
В акцията се включиха директорът на дирекция „Планиране и управление на дейностите по отпадъци“ на Столична община – Лилия Ангелова-Колева и нейният екип. В кампанията за цялостна организация по рециклиране участват 300 домакинства, които се сдобиха безплатно с комплекти за битово ползване: 30-литров контейнер с три отделения за различен вид опаковки, 10-литрова вентилирана кофа за биоотпадък заедно с комплекти от биоразградими пликчета за нея, чували с 2 кг. компост, както и ключ за достъп до най-близката клетка с големи контейнери за съответния вид отпадък.
Гражданите на район „Илинден“ имаха възможност да говорят с представителите на местната власт, да споделят идеи и проблеми. „Моята врата остава винаги отворена.“, заяви д-р Емил Бранчевски.