Щросмайер
Йосип Щросмайер е доктор по философия, хърватски епископ, теолог и меценат, изтъкнат политически и обществен деятел, който успява да наложи използването на хърватски и български език в Католическото богослужение, а в духовните семинарии на Далмация да се въведе изучаването на старобългарски език на глаголица.
Щросмайер е спомагател със 70 000 тогавашни гроша на братя Миладинови от Струга, дн. Р.С. Македония за издаването на „Български народни песни“ в Загреб през 1861 г. Епископ Йосип прави изложение до папския държавен секретар, в което одобрява Руско-турската освободителна война и по-късно се застъпва за Санстефанска България. Подпомага лечението на ранени български войници по време на Сръбско-българската война (1885), като изпраща на Българския червен кръст чрез министър-председателя Петко Каравелов 200 флоринта. През 1884 г. е избран за почетен член на Българското книжовно дружество (БАН). През 2005 г. сдружение „Епископ Йосип Щросмайер“ взима решение да бъде построен негов паметник в район „Илинден“, на ул. „Йосип (Йосиф) Щросмайер“.
Едноименната улица се ремонтира и преустройва, като част от цялостен инфраструктурен проект, идеята на който е всички участници в движението да бъдат равнопоставени.