Крушево
Гр. Крушево в дн. Р.С. Македония е отбелязан в османски данъчни регистри от 1467 – 1468 година. Като град се развива от края на XVIII век, след масовото заселване на влашки преселници от разрушения Москополе и от Грамос, а към тях се присъединяват и албанци християни и българи от Битолско, Прилепско, Охридско и Дебърско. В 1866 година жителите успяват да откупят чифлика от турските бегове за 400 000 гроша. През 60-те години на XIX век в града се учредява българска община и българско училище. Впоследствие се открива и българско девическо училище. През 70-те и 80-те години на 18. век се увеличава броят на работниците-имигранти. Те са най-често жители от съседните села и се установяват в горната част на града, където възниква нов превъзхождащ квартал, известен под името „Бугарска мало“.
По време на Илинденското въстание в града е обявено временно управление, известно под името „Крушевска република“, която просъществува 10 дни. В града е образувано временно правителство, в което влизат представители на българи, власи и погърчени българи и власи. След Младотурската революция, в 1909 година българските жителите на Крушево изпращат телеграма до Отоманския парламент, с която искат отварянето на църквата „Свети Петър и Света Троица“.
През 1912 г. по време на Балканската война четите на Иван Джонев, районен крушовски войвода на ВМОРО, Методи Стойчев и Ставри Димитров влизат в Крушево на 25 октомври 1912 година и установяват в града временно българско управление, продължило до 15 ноември, когато в Крушево влизат сръбски части. На 15 ноември в града влиза сръбска рота, а четите на Стойчев, Джонев и Димитров събират оръжието от турските села и въоръжават местното българско население. След войната част от власите и албанците се изселват в Гърция, а друга част от населението с българско самосъзнание, се изселва в България, вкл. и в днешния район „Илинден“. През Първата и Втората световни войни, градът се намира под българско управление.
Днес в район „Илинден“ има пл. „Крушево“, като вечен спомен за Илинденската епопея от 1903 г.