skip to Main Content

Професионална гимназия „А. С. Попов“

ilinden-novini

Една от водещите професионални гимназии, преди наричани техникуми в България и София се намира в район „Илинден“. Това е ПГ по високи технологии „Александър Степанович Попов“ със своите над 850 ученици.

През 1959 г. в България се излъчва първият телевизионен сигнал. Само една година след това на 5 ноември 1960 г. е създаден Техникум по слаботокова електротехника за подготовка на средно технически кадри за Българската телевизия, радио и съобщителна техника. На 7 май 1965 г. техникумът получава официално името си „Александър Степанович Попов“ и сегашната сграда. От месец май 2003 година техникумът е преименуван на професионална гимназия по аудио-, видео- и телекомуникация „А. С. Попов“ (ПГАВТ), а днес е по високи технологии, като приложно програмиране, програмиране на изкуствен интелект, системно програмиране, компютърни мрежи, телекомуникационни системи и др. Гимназията има силна и творческа ученическа общност, собствена телевизия и стотици спортни успехи.

ПГ по високи технологии „Александър Степанович Попов“ е партньор на проекта на район „Илинден“ – „Илинден в очите на бъдещето. Седмица на умните решения“ по Програма „София – град на младите и активните“ на Столична община.

Патронът на училището е заинтригуван от откритието на германският учен Хайнрих Херц за съществуването на електромагнитните вълни и доказва тяхното родство със светлината. Заинтересуван от това, Попов започва внимателно да изследва електромагнитните вълни. За разлика от повечето учени, виждащи в тези вълни просто любопитно физическо явление, той съумява да оцени тяхното практическо значение и се насочва към техническата реализация на откритието — създаване на прибор за приемане на сигнали от разстояние. След провеждането на редица опити ученият установява, че присъединяването към прибора на проводник, изправен нагоре, и проводник, съединен със земята, рязко увеличава обсега на неговото действие, т.е. Попов изобретява антената и заземяването. На 7 май 1895 г. в препълнената зала за заседания на Руското физико-химично общество Попов прави съобщение за първите резултати от своята работа и демонстрира създадения от него радиоприемник. (Тази дата се смята за рожден ден на радиото в СССР.) По-малко от година след това Попов създава цял комплекс с апаратура за безкабелно предаване на телеграфни сигнали. През март 1896 г. на заседание на Руското физико-химично общество извършва първото в света предаване на радиограма на разстояние около 250 метра.

През есента на 1897 г. Попов пренася своите опити на кораби от Балтийския флот и през пролетта на следващата година получава надеждна връзка на разстояние около 5 км между транспортния кораб „Европа“ и крайцера „Африка“. По време на изпитанията на новия радиопредавател изобретателят прави още едно важно откритие: забелязва, че електромагнитните вълни се отразяват от корабите. Това откритие става основата, от която впоследствие се развива радиолокацията – нов отрасъл на радиотехниката.

Back To Top
Skip to content